Заняття-тренінг
«Умій дружити»
Мета: вчити учнів
цінувати друзів та дружбу, виробляти в собі якості, що сприяють дружбі;
розвивати вміння товаришувати; виховувати уважне, безкорисливе ставлення до друзів,
товаришів.
Обладнання: квіточки чотирьох
кольорів, сонечко, картки із завданнями для груп, конверти зі словами.
Хід заняття
Вчитель. Сьогодні
ми поговоримо про одне з найбільших багатств, що може мати людина – про дружбу. Головна моральна цінність дружби –
розуміння іншого і вміння надати йому можливість якнайкраще виявити себе.
Справжня дружба завжди заснована на довірі та відвертості. У Греції розрізняли
три види дружби:
ü дружба взаємовигідна;
ü дружба, що заснована на емоційній прихильності;
ü дружба безкорислива, коли друга люблять заради нього
самого.
-
А як ви розумієте
слово «дружба»?
Діти. Ми хочемо
відповісти словами вірша Л.Левицької «Дружба».
Є чарівне слово
«дружба» –
Знаємо ми це усі.
Дружать ноти зі словами
–
І складаються
пісні.
Дружбу треба
поважати,
Дружбу треба
берегти.
Дружать в школі всі
малята.
Подружились я і ти.
Дружать квіточка і
бджілка.
Дружать море й
кораблі.
Дружать в небі
місяць, зірка,
Пори року на землі.
Дружить поле з
колосками,
Дружать літо і
тепло.
Дружить осінь із
дощами.
Дружать щастя і
добро.
-
Отже, без дружби не
може жити ніхто, навіть сонечко. І тому, шукаючи друзів у нашому класі, воно
торкається кожного своїми ніжними промінчиками і дарує нам радість, турботу, тепло,
добро і усмішку ( ці слова записані на
промінчиках сонця, прикріпленого на дошці). А так як сонечко дарує нам все
найкраще, що є у нього, то чи можемо ми сказати, що воно дарує нам дружбу?
-
Діти, а яким, на
вашу думку, повинен бути справжній друг?
«Асоціативний кущ»
доброзичливий
щирий вірний
друг
|
чесний
друг
справедливий
чуйний добрий
тактовний
-
Кожен з вас хоче
мати друга, хоче для когось бути вірним другом, хоче набути тих якостей, які
допомагали б дружити. Тож сьогодні ми проведемо заняття-тренінг «Умій дружити».
Очікування
-
Діти, а чого ви
очікуєте від нашого заняття? (Діти
записують свої очікування на квіточках, що лежать у них на партах.)
Поділ на групи
-
А тепер за кольором
ваших квіточок ми поділимося на групи.
Гра «Так – ні»
-
Дуже важливим для
підтримки дружби є вміння спілкуватися, тому групи по черзі зможуть або
заперечити словом «ні», або підтвердити словом «так» почуте твердження про те,
як краще спілкуватися з друзями.
Потрібно:
·
частіше посміхатися;
·
розповідати другові
про себе;
·
поводитися так, як
хочеться тобі;
·
називати друга на
ім’я;
·
бути серйозним і
сердитим;
·
вміти вислухати
свого друга, не перебиваючи його;
·
поводитися зі своїм
другом так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою;
·
ображати друга,
називати на прізвисько.
-
Молодці, відповіли
правильно, саме так повинні вести себе справжні друзі.
Вправа «Обери позицію»
-
Проаналізуйте
наступні ситуації. (Кожна група отримує
завдання.)
·
Друг забув привітати
тебе з днем народження.
·
У твого друга
появився новий друг, але і з тобою він продовжує дружити.
·
Друг просить у вас
списати домашнє завдання.
·
Дівчинка дружить із
хлопчиком, у класі їх починають дражнити.
Фізкультхвилинка
Вправа «Криголам»
Ця вправа допоможе розтанути найбільшій
крижині, допоможе зігріти найхолодніше серце, примусить усміхнутися кожного.
Я, ти, він, вона –
Ми усі одна сім’я.
Станьмо дружно в
коло всі,
Усміхнімося усім.
Я дарую усмішку
тобі,
Я дарую усмішку
вам,
Ми даруєм усмішку
тобі,
Ми даруєм усмішку
вам,
Ми даруєм усмішку
всім.
Гра «Пазли»
-
Складіть прислів’я
зі слів і поясніть, як ви їх розумієте.
·
Друзі пізнаються в
біді.
·
Добрий друг, що
рідний брат.
·
Нових друзів май, а
старих не забувай.
·
Друг старий краще
двох нових.
Гра «Добре – погано»
-
Розкладіть слова з
конвертів на дві купки: на одну слова, що є позитивними рисами характеру,
хорошими вчинками, а на іншу ті, що є негативними рисами характеру чи поганими
вчинками.
У конвертах знаходяться такі слова: доброта, радість, ненависть, турбота, злість,
ворожість, співчуття, милосердя, гордість, чуйність, допомога, підтримка,
зрадливість, самолюбство, тактовність, ввічливість, заздрість, довіра,
підлість, жадібність, повага, байдужість, справедливість, взаєморозуміння,
вірність, людяність.
-
Всі погані риси
характеру, вчинки скиньте в торбинку, зав’яжемо
її і забудемо про них. А добрі нехай
залишаються на волі, ховати їх не будемо, нехай вони живуть серед нас і
зміцнюють нашу дружбу.
Вправа «Мікрофон»
-
Заплющте очі та
подумайте декілька секунд, якої риси характеру ви хочете позбутися, а якої хочете набути, виховати в собі. (Після декількох секунд роздумів діти,
беручи в руки по черзі мікрофон, озвучують свої побажання.)
Вправа «Ми - законодавці»
-
Протягом уроку ви довели,
що дружити вмієте, тому можете дати пораду іншим, як стати справжніми друзями,
які риси характеру та якості слід в собі виховувати для цього. Я пропоную вам
перевтілитися у законодавців і скласти правила, яких потрібно дотримуватися:
хлопчикам (1 група);
дівчаткам (2 група);
однокласникам (3 група);
друзям (4 група).
Для цього вам потрібно речення, записані на смужках,
скласти в такій послідовності, щоб утворився зв’язний
текст (додаток 1).
Потім наклейте ці смужки в такій же послідовності на аркуш паперу. Ці аркуші ми
скріпимо докупи разом з обкладинкою, щоб утворилася книжечка під назвою «Закони
дружби».
Рефлексія
-
Діти, погляньте на
свої квіточки, чи здійснилися ваші очікування?
-
Тоді давайте
сплетемо віночок дружби із цих квіточок.(Діти,
прикріплюючи квіточки до дошки, плетуть віночок дружби.)
Діти.
Кожен хоче, щоб
його любили
Тато й мама, сестри
і брати.
І щоб друзі кожен
раз хвалили.
А чи їх не ображаєш
ти?
Звичайно, краще в
мирі жити
І з усіма дітьми
дружити,
Щоб всі веселими
були,
У мирі й злагоді
жили!
Давайте дружно
жити,
Щоб легко всім
було.
І кожного любити,
Усім нести тепло.
Не кривдити нікого,
Не бить, не
ображати,
Поганого нічого
Нікому не казати.
Давайте жити в
мирі,
У злагоді й теплі.
Слова хороші й щирі
Хай линуть на
землі.
Додаток 1.
1 група
Ти хлопчик, сильніший за
дівчаток, а це означає, що ти повинен допомагати, коли їм важко.
Будь ввічливим у взаєминах з
ними.
Коли дівчинка йде разом з тобою
до класу або виходить у коридор, пропусти її в дверях поперед себе.
Якщо у неї впала книжка,
олівець чи портфель, не соромся підняти й подати їй – тобі це не важко, а
дівчинці твоя допомога буде приємною.
Не гідний називатися хлопцем
той, хто б’є дівчаток
або кривдить їх.
Навпаки, треба завжди захищати
дівчаток.
Коли дівчинка плаче, скажи їй
тепле, ласкаве слово.
2 група
Ти – дівчинка, будь скромною і
ввічливою.
Будь для хлопчиків прикладом
акуратності, старанності, вихованості.
Ніколи не говори своїм
товаришам грубих і різких слів.
Коли звертаєшся з проханням, не
забудь сказати «будь ласка», бо це чарівне слово.
Якщо товариш зробив тобі
послугу, не соромся подякувати.
Це показує, що ти розумна і
культурна людина.
3 група
Усі однокласники – твої
товариші.
Підтримуй з ними добрі
стосунки, спілкуйся з усіма.
Якщо в поведінці товариша тобі
щось не подобається. Не гарячкуй, не кричи, не кидайся в бійку, не плач.
Стримай себе і подумай: «Може я
і сам щось неправильно роблю?».
Бо завжди краще спочатку
подумати, а потім зробити, ніж навпаки.
4 група
Хтось із товаришів став твоїм
другом чи подругою.
Це дитина, яка тобі подобається
більше від інших. У вас із нею спільні інтереси, спільні справи.
У потрібну хвилину допомагай
другові.
Ділися з ним усім, що в тебе є.
А якщо він хоче зробити щось
погане, відвертай його від такого вчинку, допоможи зрозуміти, що це недобре.
Немає коментарів:
Дописати коментар